İdea Mimarlık 2006 yılında kurularak ,tasarım faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren tasarım konusunda çok farklı ölçeklerde üretimlerde bulunmuşlardır. Kimi zaman endüstriyel bir üretim sahasının organizasyonu , kimi zaman yönetim alanlarının tasarımı  kimi zamanda bir objenin tasarımı olmuştur.

İdea Mimarlık ürettiği tasarımlarda, müşteriyi her zaman son kullanıcı olarak tanımlamaya çalışır. Son kullanıcı tasarımda verilerin oluşturulmasında , gelişen ve devam eden  tasarım sürecinde paydaş olarak yer alır. Bu süreçte  mekan plastiği ; son kullanıcının fiziki ,fonksiyon ve  motivasyon ihtiyaçlarının sağlanması ile beraber yürütülür. Her tasarım gerek içinde bulunduğu fiziki şartlar, gerek son kullanıcı taleplerine göre ele alınır. İdea Mimarlık tasarladığı mekanlarda , ilgili konuya ait endüstriyel ve sosyal gelişmeleri tasarım sürecinde girdi olarak kullanmaktadır. Ürün olarak ortaya çıkan tasarımlar ise , her biri kendi durum ve taleplerine özel olmaktadır.

Her tasarım başlangıcından itibaren bambaşka tecrübelerin heyecanı ile soyut ihtiyaçları somut mekanlara  dönüştürerek son kullanıcıya; kendisi özel olarak tasarlanmış bir eserin, içinde nefes aldığını hissettirmeyi görev edinmiştir. Söz konusu eserin içinde bulunduğu çevre/doğa şartlarına uygun, sürdürülebilir niteliklere sahip olması; tasarımın başından sürecin sonuna kadar önemseyerek ilerlemek en büyük gayesi olmuştur.

Her tasarımda ;kullanıcı memnuniyeti , mekan – birey ilişkisi ve ilgili geri bildirimler , olumlu veya olumsuz olarak ayırt etmeksizin gerekli notlar alınarak ilgili rehabilitasyonlar ve sonra ki dönemdeki tasarımlar için takip edilir.

İdea Mimarlık ekibi Mimar Sinan’ın da dediği gibi her projeyi gönlünce hissederek yapmayı alışkanlık edinmiştir.

Yasemin Karadeniz / Ortak
Yasemin Karadeniz / Ortakyasemin@ideamimarlik.net
Yücel Karadeniz / Kurucu Ortak
Yücel Karadeniz / Kurucu Ortakyucel@ideamimarlik.net
Bircan Sümer / Şantiye Şefi
Bircan Sümer / Şantiye Şefibircan@ideamimarlik.net
Batur Uğur / Tasarımcı
Batur Uğur / Tasarımcıbatur@ideamimarlik.net
Özge Cörüt / İç Mimar
Özge Cörüt / İç Mimarozge@ideamimarlik.net
İrem Aslan / Mimar
İrem Aslan / Mimarirem@ideamimarlik.net